TIPY NA VÝLET

V okolí je spoustu krásným míst na výlet ať již pěšky, na kole nebo autem. 

Malý Bor

Přímo kousek od chaty je několik rybníků, na jednom z nich-Dolanském rybníku je k vidění jeden z umělých vodopádů a sochy Hastrmana a Panny. U Mlýnského rybníka je krásný, starý kamenný most. Je tu krásná procházka v jakémkoliv ročním období. Po turistické značce se dostanete až do Holan. Natáčel se zde film Hastrman.

Za pyšnou princeznou - Panská skála- Varhany

27km - 30min 

Panská skála u Kamenického Šenova je nejstarším chráněným geologickým útvarem v Čechách (chráněna od r. 1933). Jedná se o unikátní až 12 m vysoké čedičové sloupy pravidelného 5-6 bokého tvaru, které tu odkryla těžba čediče v 19. stol. Čedičové sloupy svým seskupením připomínají píšťaly varhan, proto se také Panské skále přezdívá Kamenné varhany. Pod skálou je v těžební jámě malé jezírko plněné dešťovou vodou. Skála byla využita jako kulisa při natáčení filmové pohádky Pyšná princezna v roce 1952.

https://panska-skala.ceskehory.cz/

Sloup

21km - 25min

Sloup- Samotný hrad postavili pravděpodobně na počátku 14. století Ronovci a jeho prvním doloženým majitelem byl Čeněk z Lipé. Po roce 1330 hrad koupili jejich příbuzní Berkové z Dubé. V roce 1679 Sloupské panství včetně skály se zbytky hradu získal hrabě Ferdinand Hroznata z Kokořova a skalní suk věnoval poustevníkům. Poustevníci zde žili 102 let. V okolí Sloupu je spousta turistických stezek s krásnými místy- vyhlídka, lesní divadlo, Modlivý důl, přírodní koupaliště....

https://www.hradsloup.cz/

Česká Lípa

11km - 20 min

Hrad Lipý byl založen rodem Ronovců koncem 13. století v údolí řeky Ploučnice. První písemná zmínka pochází z roku 1277, kdy se po hradě píše Čeněk z Lipé. Roku 1426 byl hrad a město dobit vojsky Jana Roháče z Dubé. Lipá poté slouží husitským vojskům jako nejsevernější základna k jejich výpadům do Lužice. V 16. století byl hrad přestavěn na zámek. Z hlavní zámecké budovy se zachovaly unikátní gotické sklepy druhé poloviny 14. Století.

Za městem je přírodní koupaliště Dubice. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem do vody. Celá oblast leží při vstupu do údolí Pekla. Je zde minigolf, klouzačka, hřiště na volejbal, v areálu je wakeboarding a vodní lyžování. K dispozici jsou 2 vleky pro začátečníky s výškou lan 6m a 2 vleky pro pokročilé jezdce s výškou lan 9m.

Nejlepší restaurace v Lípě- https://www.restauracestrelak.cz/ a https://www.kozlovna.cz/sklenik - NUTNÉ OBJEDNÁNÍ !!!

https://www.mucl.cz/


zámek Zákupy

20km - 20min

Zákupský zámek sloužil v 19. století jako letní sídlo členů panovnické rodiny Habsburků. Dnes nabízí k prohlídce luxusně vyzdobené a bohatě zařízené místnosti, které v minulosti obývali císař Ferdinand Dobrotivý, císař František Josef I. či korunní princ Rudolf. K vidění je i zámecká kaple, v níž se oženil následník trůnu František Ferdinand d´Este.

Dělají se zde i noční prohlídky v kostýmech- https://www.zamek-zakupy.cz/cs 

Sklárna Ajeto- Lindava

26km - 30min

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa. Práci mistrů můžete shlédnout při exkurzi v Lindavě nebo ve sklářské restauraci Ajeto v Novém Boru. V areálu sklárny je neobyčejná sklářská krčma, kde je možné nasát starobylou, ryzí sklářskou atmosféru. Celý areál zahrnuje: SKLÁŘSKÁ HUŤ, BRUSÍRNA, FORMÁRNA, PRONÁJEM SKLÁŘSKÝCH KAPACIT, SKLÁŘSKÁ MOBILNÍ PEC. Využijte jedinečné příležitosti a prohlídněte si sklárnu se sklářskou hutí v Lindavě zblízka na vlastní oči. Kdo neodolá, může si dokonce práci sklářů vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvoří svůj první exkluzivní skleněný výrobek. Své zážitky poté můžete "vstřebat" u příjemného občerstvení ve stylové Sklářské krčmě Ajeto nacházející se přímo v areálu sklárny. 

Doporučujeme si vyzkoušet udělat vlastní vázu, půllitr... - NUTNÉ si toto objednat předem!!!

https://ajetoglass.com/

zámek Ploskovice

24km - 25min 

Zámek Ploskovice nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. V polovině 19. století se zámek stal soukromou rezidencí císaře Ferdinanda V. Habsburského.
Objevuje se v pohádkách, celovečerních filmech, seriálech, videoklipech, dokumentech a reklamách: Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Jezerní královna, Čertova nevěsta, Duch nad zlato, Nejlepší přítel. 

Nádherný zámek. Při prohlídce zámku se běžte podívat i do sklepení- moc krásné.

https://www.zamek-ploskovice.cz/cs<br>

Vlhošť

12km - 15min

Rezervace Vlhošť byla vyhlášena v roce 1998. Vlhošť je výrazný neovulkanický kopec v okrese Česká Lípa. Přírodní rezervace Vlhošť se rozkládá na vrcholech a na části svahů, je nejvyšším kopcem Polomených hor a je ve správě CHKO Kokořínsko. Hora je tvořená znělcem, který pronikl před 31 milióny lety okolním pískovcem. Udávaná výška je 614,1 m n. m. Je zde spousta turistických cest s krásnými vyhlídkami a několika tábořišti. 
Na Vlhošť koukáte přímo přes rybníky. 

Dobré parkování je vlevo v ostré zatáčce přímo před vjezdem na Hvězdu / stojíte pod Vlhoští /.

Je zde hodně tábořišť na opečení buřtů - nejhezčí je asi Tisícový kámen.

Kokořínsko- hrad Kokořín a Kokořínské pokličky

31km - 35min

Původní hrad byl založen po roce 1320 pravděpodobně pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. V následujícím století jej pobořili husité, ale byl obnoven. Dnešní podobu hrad získal v roce 1918 díky rozsáhlé rekonstrukci Jana Špačka.Dnes zde spatříte mohutnou válcovou věž, která se svojí výškou 38 metrů tvoří dominantu hradu a je z ní hezký výhled do okolí.

Kokořínské pokličky jsou pískovcový útvar připomínající houby. Vznikly pozvolným selektivním zvětráváním pískovce. Nejmohutnější Poklička dosahuje výšky 12 m, klobouk je široký 6 m.

https://hradkokorin.eu/

Helfenburk a Kapličky Kalvárie na Ostrém - Úštěk

12km - 15min 

Helfenburk u Úštěka (též Hrádek) je zřícenina hradu ze 14. století vzdálená asi 3 km od městečka Úštěk v okrese Litoměřice. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Poutní areál, jehož počátky sahají do let 1704-1707 nechal vystavět pan Václav Růžička, hejtman zdejšího jezuitského panství se sídlem v Liběšicích. Přístupovou cestu k hoře lemují již od vsi Ostré výklenkové kaple křížové cesty z období baroka a klasicismu.

https://www.hrady.cz/hrad-helfenburk-u-usteka

https://pamatky-ustecko.cz/kalvarie-ostre.php

Želízy- Čertovy hlavy

37km - 40min 

Do pískovcového masivu zde sochař Václav Levý v letech 1841 - 1846 vytesal reliéfy dvou obřích čertovských hlav. Skalní reliéfy jsou vysoké kolem 9 metrů. Čertovy hlavy leží na modře značeném okruhu Liběchov-Želízy-Tupadly, na němž se nacházejí i další sochařské výtvory Václava Levého - Harfenice, Had, jeskyně Klácelka aj.

https://itras.cz/certovy-hlavy/

Syslí louka Radouč- Mladá Boleslav

44km - 40min

Zajeďte se podívat na roztomilé syslíky na okraji Mladé Boleslavi. Děti budou zcela jistě nadšeny. 

zřícenina Jestřebí

11km - 12min

Skalní hrad Jestřebí je poprvé spolehlivě zmiňován na začátku 15. století. Již v polovině 16. století je poprvé uváděn jako pustý. Roku 1623 jej získal Albrecht z Valdštejna a roku 1654 (stejně jako zámek Zahrádky) Jestřebí přechází do rukou rodu Kouniců, kterému patřilo až do roku 1936. Při zatím posledním velkém sesuvu v roce 2009 spadla podstatná část vyšší hradní skály včetně dochovaného zbytku cimbuří, tvořících do té doby typickou siluetu hradu. Dnes jsou z hradu na mohutném skalním suku zachovány malé zbytky zdiva a schodiště na nižší vyhlídkovou plošinu, odkud je pěkný výhled do okolí. Vstup je na vlastní nebezpečí. Zřícenina je chráněna od roku 1958 jako kulturní památka. 

https://www.hrady.cz/hrad-jestrebi-habstein-krusina

Hned pod zříceninou jsou dvě dobré restaurace.